Przedsiębiorstwo PREXER Sp. z o.o.
GŁÓWNA
PRODUKTY
USŁUGI
PRACE BADAWCZE
O FIRMIE
KONTAKT

CELOWNIKI do zestawów przeciwlotniczych

CELOWNIKI do karabinów

PRZYRZĄDY OBSERWACYJNE

PISTOLETY

OPTOELEKTRONIKA

 

O firmie



Przedsiębiorstwo PREXER Spółka z o.o. rozpoczęło działalność 02.01.1992 r. w części bazy produkcyjnej zlikwidowanych Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych. Od początku swojego istnienia jest producentem wyrobów przeznaczonych dla obronności kraju, w tym głównie na potrzeby Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (pistolety 9 mm, peryskopy) oraz Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Marynarki Wojennej (celowniki do armat przeciwlotniczych).

WSPÓŁPRACA Z WOJSKAMI OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ

Celowniki

Współpracę z Wojskami Obrony Przeciwlotniczej rozpoczęto w latach 1983-1984 (ŁZK) poprzez udział w pracach wdrożeniowych celownika tachometrycznego GP-1R do zestawu artyleryjsko-rakietowego ZUR-23-2S, który został przyjęty w 1987 r. na uzbrojenie WP. W roku 1996 uruchomiono seryjną produkcję morskiej wersji celowników tachometrycznych GP-02MR, które wdrożono do Marynarki Wojennej.

W 1994 r. rozpoczęto prace nad celownikiem tachometrycznym o symbolu GP-03WK przeznaczonym do 23 mm przeciwlotniczych armat ZU-23-2T. Posiadał on dodatkowo wskaźnik azymutu umożliwiający szybkie przechwycenie celu oraz ustawianie armat wg określonego kierunku. Celownik tachometryczny GP-03WK wraz z osprzętem umożliwiał modernizację armat przeciwlotniczych kalibru 23 mm ZU-23-2 do poziomu ZU-23-2T zastępując w nich celownik wektorowy ZAP-23.

W latach kolejnych w celu zwiększenia możliwości wypracowania kąta wyprzedzenia oraz wyeliminowania zawodnego giroskopu skonstruowano dwa typy celowników kolimatorowych, bezgiroskopowych ze sterowanym elektroniczni zwierciadłem: CKE-1 i CKE-2, które od 2002 roku stosowane są w 23 mm armatach przeciwlotniczych ZU-23-2K i ZUR-23-2KG. Celownik CKE-2 współpracuje ze stolikiem startowym rakiet GROM instalowanym na zestawie ZUR-23-2KG.

W roku 2003 skonstruowano bezgiroskopowy celownik ze sterowanym elektronicznie zwierciadłem CKE-4MR przeznaczony do morskiego zestawu rakietowo–artyleryjskiego ZU-23-2MR oraz 23 mm morskiej armaty ZU-23-2M. Celownik CKE-4MR wykorzystywany jest również przy strzelaniu z przeciwlotniczych rakiet bliskiego zasięgu 9K32M.

W latach 2003-2007 opracowano i wdrożono do produkcji celownik nowej generacji – programowalny celownik CP-1, który oprócz standardowych funkcji posiada również możliwość pracy w trybie trenażera, a przede wszystkim może stanowić element Systemu Kierowania Ogniem poprzez współpracę z zewnętrznymi źródłami śledzenia celu (system REGA).

W latach 2004-2005 opracowano dwa celowniki kolimatorowe z kanałem noktowizyjnym: CKE-1N oraz CKE-2N.

w 2006 roku opracowano celownik CKE-2I wyposażony w układ sygnalizacji współpracujący ze stolikiem startowym rakiet oraz z zewnętrznymi systemami kierowania ogniem (np. KOBRA).

W 2008 roku został opracowany i zademonstrowany na Poligonie Sił Powietrznych Wicko Morskie celownik kolimatorowy z torem termowizyjnym: celownik CKE-1T.

W 2010 roku został opracowany i zademonstrowany na Poligonie Sił Powietrznych Wicko Morskie celownik kolimatorowy z torem noktowizyjnym oraz dalmierzem laserowym bezpiecznym dla oczu: celownik CKE-1ND.

WSPÓŁPRACA Z WOJSKAMI PANCERNYMI I ZMECHANIZOWANYMI

Pistolety wojskowe WIST 94 i WIST 94L

Prace przy pistolecie WIST w Przedsiębiorstwie PREXER rozpoczęły się w 1993 roku we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. W 1994 roku została wykonana partia prototypowa, a następnie w roku 1996 partia próbna.
Wykonany model pistoletu WIST okazał się konstrukcją bardzo udaną, po badaniach kwalifikacyjnych został on przyjęty na uzbrojenie w polskiej armii. Produkcja seryjna i dostawy do wojska rozpoczęły się w połowie 1997 roku. Wyroby są produkowane w wersji WIST 94 (standard) i WIST 94L (z celownikiem laserowym).

Od początku produkcji trwały prace mające na celu wykonywanie we własnym zakresie elementów i podzespołów pistoletu, wykonywanych podczas uruchamiania produkcji w kooperacji. Kolejno wprowadzono własne technologie: wykonywanie szkieletu z odpowiedniego tworzywa, wykonywanie poszczególnych elementów pistoletu z tworzywa (żerdź iglicy, zastawka, język spustowy, itp.), wykonywanie magazynka, chromowanie luf, czernienie (oxydowanie) takich elementów jak zamek, magazynek sprężyny itp. Technologie te przy jednoczesnej optymalizacji konstrukcyjnej pozwoliły na wykonywanie praktycznie wszystkich części pistoletu (z wyjątkiem odlewu zamka i odkuwki luf) we własnym zakresie.

Produkowane pistolety WIST 94 i WIST 94L są wyrobami o najwyższym poziomie porównywalnym jakościowo z najlepszymi wyrobami renomowanych i o wieloletniej tradycji firm światowych. Pistolet WIST został wyróżniony w roku 1997 na V Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach nagrodą DEFENDERA.

WSPÓŁPRACA Z WOJSKAMI PANCERNYMI I ZMECHANIZOWANYMI

Przyrządy obserwacyjne

Pryzmatyczne przyrządy obserwacyjne oraz nowej generacji ogrzewane przyrządy obserwacyjne stanowią trzecią grupę wyrobów (poza pistoletami i celownikami), która była i jest w sferze zainteresowania i produkcji Przedsiębiorstwa PREXER.

Od początkowych lat powstania Przedsiębiorstwa PREXER peryskopy wytwarzane były w wersji klasycznej i stosowane były głównie w pojazdach opancerzonych T55, T72 (m.in. peryskopy TNP-165A, OP-160, OP-26, OP-65).

W latach 1995-96 wykorzystując unikalną technologię wytwarzania na elementach optycznych warstw oporowo-przewodzących (grzejnych) wprowadzono do produkcji peryskopy z podgrzewanymi oknami (m.in. OPO-31, OPO-115, OP-350, OPO-170).

W latach 2002-2003 doposażono peryskopy w filtry pochłaniające światło laserowe, skutecznie chroniące wzrok obserwatora przed uszkodzeniem (opracowano m.in. peryskopy OP-65F, OPO-31F, OPO-115F, OP-350F, OPO-170F - stosowany w transporterze opancerzonym BWP 1).

W latach kolejnych opracowano nową grupę szerokokątnych przyrządów obserwacyjnych nowej generacji o dużym kącie widzenia w obu płaszczyznach, w których pryzmaty ze szkła klasycznego zastąpiono elementami ze szkła organicznego (peryskopy OPO-120F, OPO-125F, OPO-130F).

Przyrządy te wyróżnia:
szerokie pole obserwacji tak w azymucie jak i elewacji,
mała masa,
ogrzewane okna,
zabezpieczenie przeciw promieniowaniu światła laserowego.

Opracowane wyroby o właściwościach tej grupy stanowią nową jakość i zostały w 2004 roku zastosowane w Kołowym Transporterze Opancerzonym RYŚ produkowanym przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne Nr 5 w Poznaniu. Mogą one również być zastosowane w Kołowym Transporterze Opancerzonym ROSOMAK produkowanym przez Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich.

W 2010 roku powstał prototyp peryskopu dzienno-nocnego z kanałem noktowizyjnym OPO-170N.



Przedsiębiorstwo PREXER Spółka z o.o.
posiada
Certyfikat Systemu Zarządzania
Jakością ISO 9001:2015

oraz
Certyfikat Systemu Jakości
AQAP 2110:2016

w zakresie: projektowania, produkcji
i dostarczania wyrobów metalowych
i optyczno elektronicznych.




Nasze certyfikaty:

      

 

    

 

 
     Przedsiębiorstwo PREXER Spółka. z o.o., 2010 Projekt i realizacja: Małgorzata Barska GŁÓWNA    O FIRMIE    PRODUKTY    USŁUGI    KONTAKT